Skip to content

Hard-to-find brands in one shop

Brands that are hard to find in your country — all in one shop

Help & contact
  • Slovenia (EUR €)
Medpak
Account Cart
  • Vitamins & Supplements
    • Vitamins & Supplements
    • Amino Acids

      Amino Acids

      All Amino Acids →
      • L-Arginine
      • L-Carnitine
      • L-Carnosine
      • L-Citrulline
      • L-Glutathione
      • L-Glutamine
      • L-Lysine
      • L-Proline
      • L-Theanine
      • L-Tryptophan
      • L-Tyrosine
      • N-Acetyl Cysteine (NAC)
      • All Amino Acids →
    • Antioxidants

      Antioxidants

      All Antioxidants →
      • Alpha Lipoic Acid
      • Astaxanthin
      • Coenzyme Q10 (CoQ10)
      • Lutein & Zeaxanthin
      • Quercetin
      • Resveratrol
    • Herbs

      Herbs

      All Herbs →
      • Ashwagandha
      • Bacopa
      • Berberine
      • Cascara Sagrada
      • Cat's Claw (Uña de Gato)
      • Curcumin & Turmeric
      • Dandelion Root
      • Devil's Claw
      • Echinacea
      • Garlic
      • Ginkgo Biloba
      • Gotu Kola
      • Oregano
      • Maca
      • Pau D'Arco
      • Saw Palmetto
      • Red Clover
      • Rhodiola
      • Tribulus
      • All Herbs →
    • Minerals

      Minerals

      All Minerals →
      • Chromium
      • Calcium
      • Iodine
      • Iron
      • Magnesium
      • Potassium
      • Selenium
      • Silica
      • Zinc
      • All Minerals →
    • Vitamins

      Vitamins

      All Vitamins →
      • Vitamin A
      • Vitamin B
      • Vitamin C
      • Vitamin D
      • Vitamin E
      • Vitamin K
      • Multivitamins
    • Fish Oil & Omegas (EPA DHA)
    • Collagen
    • Probiotics
    • Melatonin
    • Greens & Superfoods
    All Vitamins & Supplements →
  • Health Goals
    • Health Goals
    • Brain & Cognitive
    • Bone, Joint & Cartilage
    • Cardiovascular
    • Detox & Cleanse
    • Digestive System
    • Energy
    • Eye & Vision
    • Hair, Skin & Nails
    • Immune System
    • Kidneys & Urinary System
    • Respiratory System
    • Sleep
    • Weight Loss
    • Men's Health
    • Women's Health
    All Health Goals →
  • Sports
    • Sports
    • Carbohydrates

      Carbohydrates

      All Carbohydrates →
      • Carbo
      • Energy Gels
      • Isotonic Drinks
    • Creatine

      Creatine

      All Creatine →
      • Creatine Malate
      • Creatine Monohydrate
    • Pre-Workout

      Pre-Workout

      All Pre-Workout →
      • Pre-Workout Stimulants
      • Pre-Workout Pump
      • Pre-Workout Shots
      • Stimulants
    • Protein Powders

      Protein Powders

      All Protein Powders →
      • Vegetable Protein
      • Whey Protein Blends
      • Whey Protein Concentrate (WPC)
      • Whey Protein Isolate (WPI)
    • Weight Gainers

      Weight Gainers

      All Weight Gainers →
      • Gainers
    • Fat Burners
    • Regeneration
    • Testosterone Boosters
    All Sports →
  • Beauty
    • Beauty
    • Bath & Shower

      Bath & Shower

      All Bath & Shower →
      • Bath Accessories
      • Bath Bombs & Salts
      • Body Scrubs
      • Shower Gels
      • Soaps
    • Body Cosmetics

      Body Cosmetics

      All Body Cosmetics →
      • Deodorants & Antiperspirants
      • Lotions, Butters, Creams & Body Oils
    • Facial Cosmetics

      Facial Cosmetics

      All Facial Cosmetics →
      • Eye Creams
      • Face Creams
      • Facial Acids, Oils and Serums
      • Facial Cleansing
      • Hydrolats, Mists and Tonics
      • Masks & Clays
    • Hands & Feet

      Hands & Feet

      All Hands & Feet →
      • Corn, Callus & Bunion Treatments
      • Foot Care
      • Hand Care
    • Hair Cosmetics

      Hair Cosmetics

      All Hair Cosmetics →
      • Conditioners
      • Hair Colouring
      • Hair Masks
      • Hair Oils, Serums & Sprays
      • Shampoos
    • Intimate Hygiene

      Intimate Hygiene

      All Intimate Hygiene →
      • Gels & Soaps
      • Pads, Pantyliners, Tampons
    • Oral Care

      Oral Care

      All Oral Care →
      • Mouthwashes
      • Toothbrushes
      • Toothpastes
      • Replacement Brush Heads
    • Sun Protection

      Sun Protection

      All Sun Protection →
      • Sun Creams, Lotions
    All Beauty →
  • Makeup
    • Makeup
    • Face Makeup

      Face Makeup

      All Face Makeup →
      • BB & CC Creams
      • Foundations
      • Cushion Foundations
      • Other Face Makeup
    • Lip Makeup

      Lip Makeup

      All Lip Makeup →
      • Lipsticks
      • Lip Tints & Glosses
      • Lip Care
    • Eye Makeup

      Eye Makeup

      All Eye Makeup →
      • Mascaras
    • Makeup Tools & Accessories
    All Makeup →
  • Mother & Baby
    • Mother & Baby
    • Pregnancy & Mother

      Pregnancy & Mother

      All Pregnancy & Mother →
      • Planning & Tests
      • Pregnancy Care
      • Health in Pregnancy
      • Breastfeeding
      • Skin & Body Care
    • Feeding Children

      Feeding Children

      All Feeding Children →
      • Bottle Teats
      • Bottles
      • Cups
      • Feeding Accessories
      • Food Storage
    • Children Health
    • Children Hygiene
    • Children Nutrition
    • Pacifiers
    All Mother & Baby →
  • Home
    • Home
    • Aromatherapy

      Aromatherapy

      All Aromatherapy →
      • Diffusers & Nebulizers
      • Essential Oil Sets
      • Essential Oil Singles
      • Fragrance Oils
      • Incense Sticks
    • Hearing Protection

      Hearing Protection

      All Hearing Protection →
      • Ear Muffs
      • Earplug Accessories
      • Earplugs
    • Home Care & Cleaning

      Home Care & Cleaning

      All Home Care & Cleaning →
      • Bathroom Cleaners
      • Eco Zone 🍃
      • Kitchen Cleaners
      • Laundry Products
      • Multi-purpose Cleaners
      • Odour Neutralisers
    • Insect & Tick Protection

      Insect & Tick Protection

      All Insect & Tick Protection →
      • Electronic Tick Repellents
      • Insect Repellents
    • Pets

      Pets

      All Pets →
      • Pet Accessories
      • Pet Food & Treats
      • Pet Grooming & Hygiene
      • Pet Supplements
      • Tick & Flea Protection
    • Sauna Accessories

      Sauna Accessories

      All Sauna Accessories →
      • Sauna Essential Oil
      • Sauna Tools & Equipment
    • Water Filtration & Bottles

      Water Filtration & Bottles

      All Water Filtration & Bottles →
      • Water Bottles
      • Water Filters
    All Home →
  • Health
    • Health
    • Healthy Food & Nutrition

      Healthy Food & Nutrition

      All Healthy Food & Nutrition →
      • Beverages & Drink Mixes
      • Breakfast & Cereals
      • Coffee & Tea
      • Cooking Oils & Vinegars
      • Healthy Drinks & Juices
      • Healthy Snacks
      • Herbs & Spices
      • Jams, Honey & Sweet Spreads
      • Nut Butters
      • Pasta & Noodles
      • Sauces & Seasonings
      • Sports Nutrition
      • Sugar Alternatives
      • All Healthy Food & Nutrition →
    • Sexual Health & Wellness

      Sexual Health & Wellness

      All Sexual Health & Wellness →
      • Condoms
      • Lubricants & Intimate Care
      • Adult Wellness Products
    • Medical Supplies & Tests
    All Health →
  • Brands
    • Brands
    • Our Brands
      • Atlantic Treat
      • Bilovit
      • Vitaler's
      • Wellbear
    • Top Brands
      • Himalaya
      • Life Extension
      • Missha
      • Now Foods
      • OstroVit
      • Solgar
      • Swanson
    • New Brands
      • Helpa
      • IODICA WORLD
      • L'Oréal Paris
      • ROM&ND
      • The Face Shop
    Bilovit
    Vitaler's
    Now Foods
    All brands A–Z →
  • Sale
  • Immune Season
  1. Home
  2. Vitamins & Supplements
  3. Herbs
  4. Oregano

Oregano

(14 products)
  • Ashwagandha
  • Bacopa
  • Berberine
  • Cascara Sagrada
  • Cat's Claw (Uña de Gato)
  • Curcumin & Turmeric
  • Dandelion Root
  • Devil's Claw
  • Echinacea
  • Garlic
  • Ginkgo Biloba
  • Gotu Kola
  • Oregano
  • Maca
  • Pau D'Arco
  • Saw Palmetto
  • Red Clover
  • Rhodiola
  • Tribulus
  • Most relevant
  • Best selling
  • Alphabetically, A-Z
  • Alphabetically, Z-A
  • Price, low to high
  • Price, high to low
  • Date, old to new
  • Date, new to old
View as

  • vitamins, minerals, probiotics and skin care for autumn



    Check Now
  • Swanson Oregano Oil 10:1 Extract 150 mg - 120 Softgels

    Swanson

    Swanson Oregano Oil 10:1 Extract 150 mg - 120 Softgels

    13 reviews
    Regular price €8.09
    Unit price€0.07 each
    View details
  • Aliness Wild oregano oil STRONG 100% natural - 90 Capsules Aliness Wild oregano oil STRONG 100% natural - 90 Capsules Aliness Wild oregano oil STRONG 100% natural - 90 Capsules

    Aliness

    Aliness Wild Oregano Oil STRONG 100% Natural - 90 Capsules

    10 reviews
    Regular price €11.09
    Unit price€0.12 each
    View details
  • Now Foods Oregano Oil - 90 Softgels Now Foods Oregano Oil - 90 Softgels Now Foods Oregano Oil - 90 Softgels

    Now Foods

    Now Foods Oregano Oil - 90 Softgels

    9 reviews
    Regular price €13.49
    Unit price€0.15 each
    View details
  • Swanson Full Spectrum Oregano 450 mg - 90 Capsules Swanson Full Spectrum Oregano 450 mg - 90 Capsules Swanson Full Spectrum Oregano 450 mg - 90 Capsules Swanson Full Spectrum Oregano 450 mg - 90 Capsules

    Swanson

    Swanson Full Spectrum Oregano 450 mg - 90 Capsules

    8 reviews
    Regular price €6.49
    Unit price€0.07 each
    View details
  • Aura Herbals Oregadrop Oregano Oil, Drops - 30 ml Aura Herbals Oregadrop Oregano Oil, Drops - 30 ml Aura Herbals Oregadrop Oregano Oil, Drops - 30 ml Aura Herbals Oregadrop Oregano Oil, Drops - 30 ml Aura Herbals Oregadrop Oregano Oil, Drops - 30 ml Aura Herbals Oregadrop Oregano Oil, Drops - 30 ml Aura Herbals Oregadrop Oregano Oil, Drops - 30 ml

    Aura Herbals

    Aura Herbals Oregadrop Oregano Oil, Drops - 30 ml

    4 reviews
    Regular price €5.99
    Unit price€199.67 /L
    View details
  • Hepatica Pure Oregano Oil (80% Carvacrol) - 20 ml Hepatica Pure Oregano Oil (80% Carvacrol) - 20 ml Hepatica Pure Oregano Oil (80% Carvacrol) - 20 ml

    Hepatica

    Hepatica Pure Oregano Oil (80% Carvacrol) - 20 ml

    9 reviews
    Regular price €13.09
    Unit price€6.55 /10ml
    View details
  • Hepatica Pure Oregano Oil - 10 ml Hepatica Pure Oregano Oil - 10 ml

    Hepatica

    Hepatica Pure Oregano Oil - 10 ml

    3 reviews
    Regular price €8.19
    Unit price€0.82 /ml
    View details
  • Solgar Wild Oregano Oil - 60 Softgels Solgar Wild Oregano Oil - 60 Softgels Solgar Wild Oregano Oil - 60 Softgels Solgar Wild Oregano Oil - 60 Softgels Solgar Wild Oregano Oil - 60 Softgels
    Sold out

    Solgar

    Solgar Wild Oregano Oil - 60 Softgels

    2 reviews
    Regular price €14.99
    Unit price€0.25 each
    View details
  • Aliness Wild Oregano Light Oil for Chewing - 90 Capsules

    Aliness

    Aliness Wild Oregano Light Oil for Chewing - 90 Capsules

    No reviews
    Regular price €9.59
    Unit price€0.11 each
    View details
  • Panaseus Heart Formula 435 mg - 50 Capsules Panaseus Heart Formula 435 mg - 50 Capsules Panaseus Heart Formula 435 mg - 50 Capsules
    10% off

    Yango

    Panaseus Heart Formula 435 mg - 50 Capsules

    1 review
    Sale price €8.72 Regular price €9.69
    Unit price€0.17 each
    View details
  • Panaseus Deep Breath 470 mg - 50 Capsules Panaseus Deep Breath 470 mg - 50 Capsules Panaseus Deep Breath 470 mg - 50 Capsules
    15% off

    Yango

    Panaseus Deep Breath 470 mg - 50 Capsules

    No reviews
    Sale price €9.59 Regular price €11.29
    Unit price€0.19 each
    View details
  • MaryRuth's Organic Oil of Oregano Liquid Drops - 30 ml
    Sold out

    MaryRuth's

    MaryRuth's Organic Oil of Oregano Liquid Drops - 30 ml

    No reviews
    Regular price €19.79
    Unit price€65.97 /100ml
    View details
  • Now Foods Oregano 450 mg – 100 Veg Capsules

    Now Foods

    Now Foods Oregano 450 mg – 100 Veg Capsules

    No reviews
    Regular price €12.99
    Unit price€0.13 each
    View details
  • Asepta Oregasept H97 Oregano Oil - 100 ml

    Asepta

    Asepta Oregasept H97 Oregano Oil - 100 ml

    No reviews
    Regular price €22.29
    Unit price€222.90 /L
    View details

Oregano: Nature's Versatile Health Booster

Oregano, also known as wild marjoram or common marjoram, is a powerhouse herb that has been cherished for centuries for its culinary and medicinal properties. At Medpak, we offer high-quality oregano supplements that harness the plant's natural benefits to support your overall health and well-being.

The Rich History and Potent Properties of Oregano

Originating from Europe, Asia, and North Africa, oregano has been used since ancient Greek times for its remarkable health benefits. Our oregano supplements are available in various forms, including dried herb, oil, and capsules, allowing you to choose the most convenient option for your lifestyle.

Key Benefits of Oregano Supplements:

  • Digestive Support: Oregano's spasmolytic properties can help alleviate bloating, diarrhea, and other digestive issues.
  • Immune System Boost: Rich in antioxidants, oregano supports your body's natural defenses.
  • Respiratory Health: Oregano may help soothe upper respiratory tract issues and coughs.
  • Anti-inflammatory Properties: The herb's natural compounds can help reduce inflammation throughout the body.
  • Urinary System Health: Oregano gently supports kidney function and urine production.

The Power of Oregano's Natural Compounds

Oregano is packed with beneficial elements that contribute to its health-promoting effects:

  • Tannins for astringent properties
  • Flavonoids for antioxidant support
  • Essential oils rich in phenols for antimicrobial action

These components work synergistically to provide a wide range of health benefits, from supporting your immune system to promoting oral health.

Versatile Uses of Oregano Supplements

Our oregano products can be used both orally and externally, depending on your needs:

  • Oregano Oil: A potent form often used during seasonal illnesses
  • Dried Oregano: Can be used in cooking or to prepare therapeutic teas
  • Oregano Capsules: A convenient way to incorporate oregano into your daily health routine

Recommended Usage and Considerations

While dried oregano used in cooking has no specific consumption limits, oregano supplements should be used as directed. For oregano tea, a common preparation involves steeping one tablespoon of the herb in about 250 ml of water for 15 minutes.

As with any supplement, it's important to be aware of potential effects on your body. While oregano is generally safe, we recommend consulting with a healthcare professional before starting any new supplement regimen, especially if you have pre-existing health conditions or are pregnant.

Why Choose Medpak's Oregano Supplements?

At Medpak, we're committed to providing you with the highest quality oregano supplements:

  • Sourced from premium oregano plants
  • Carefully processed to preserve active compounds
  • Available in various forms to suit your preferences
  • Third-party tested for purity and potency

Experience the natural health benefits of oregano with Medpak's supplements. Whether you're looking to support your digestive health, boost your immunity, or simply incorporate this powerful herb into your wellness routine, we have the right oregano product for you.

Explore our range of oregano supplements and take a step towards natural, holistic health. For a comprehensive approach to herbal wellness, consider pairing oregano with our other herbal supplements.

Harness the power of nature with Medpak's oregano supplements. Shop now and invest in your health!

Medpak

Discover Medpak – your trusted destination for premium health and wellness products since 2014. We provide meticulously selected supplements, fitness accessories, and cosmetics from Krakow, Poland to customers across Europe.

  • Facebook
  • Instagram
  • Slovenia (EUR €)

Information

  • Privacy Policy
  • Refund Policy
  • Terms of Service
  • Withdrawal Request
  • Suggest a product

Customer Service

  • About Us
  • Payment Info
  • Shipping info
  • Returns & Replacements
  • Impressum
  • Blog
  • Our Wholesale Site
  • Contact

Contact

Phone: +48 12 446 64 99

Mail: info@medpak.shop

Monday - Friday: 08:00-16:00

Contact Us Now

© 2026 Medpak.
Payment methods accepted
  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • Bizum
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Union Pay
  • USDC
  • Visa

Choose options

Item added to your cart.

View cart